Nakład 25.000 egzemplarzy

ABC Cukrzycy – warsztaty

Trwa ogólnopolska akcja edukacyjno-informacyjna „ABC cukrzycy bez powikłań”

organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (PSD), która ma na celu podnoszenie świadomości na temat powikłań cukrzycy oraz możliwości ich zapobiegania. W ramach akcji zostanie przeprowadzonych 80 nieodpłatnych warsztatów w różnych miejscowościach w Polsce. Działania skierowane są do  osób chorych na cukrzycę oraz do wszystkich zainteresowanych tematem.

abc-cukrzycy-promo

13 lipca 2017 r. gościliśmy w Dąbrowie Górniczej, w Klubie Jurzenka przy Sanktuarium NMP Anielskiej. Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 40 osób, otworzyła i koordynowała p. Maria Marszałek – przedstawicielka lokalnego klubu seniorów. Wykład na temat cukrzycy: epidemiologii, leczenia, zapobiegania jej groźnym powikłaniom, a przede wszystkim profilaktyki: odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, przedstawiła edukatorka diabetologiczna – Anna Szweda. Nie zabrakło czasu na pytania i odpowiedzi. Osoby chorujące na cukrzycę miały okazję wziąć udział w ogólnopolskim badaniu sondażowym nt. społecznej świadomości cukrzycy. Słuchacze otrzymali materiały edukacyjne z informacjami dotyczącymi diety diabetyka będącej ni mniej, ni więcej tylko dietą zdrowego człowieka.

Anna Śliwińska – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków:

W czerwcu rozpoczęliśmy projekt edukacyjny pod hasłem „ABC cukrzycy bez powikłań”, podczas którego w 80 miejscowościach w całej Polsce, organizowane są warsztaty dla pacjentów w wieku 55+ nt. istotnej roli odpowiedniej diety, wysiłku fizycznego, samokontroli oraz podejmowania właściwego leczenia cukrzycy. Podczas warsztatów staramy się też uświadamiać pacjentom negatywne skutki hipoglikemii oraz rozwiewać mity nt. insulinoterapii.

Prof. Grzegorz Dzida na posiedzeniu Parlamentarnego Zespół ds. cukrzycy w dn. 20.06.2017 r.:

Apeluję o wsparcie inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków mającej na celu zwiększenie świadomości pacjentów w wieku powyżej 55 roku życia, którzy są najbardziej zagrożeni cukrzycą typu drugiego, a równocześnie nie korzystają tak powszechnie z mediów elektronicznych licząc na to, że zdobędą wiedzę nt. swojej choroby od pracowników ochrony zdrowia. Są to osoby wymagające szczególnej troski i szczególnej edukacji. Akcję edukacyjną Stowarzyszenia postrzegam jako niezwykle cenną również z powodu lokalizacji poszczególnych warsztatów w małych miejscowościach, gdzie społeczna świadomość cukrzycy i jej powikłań jest niższa niż w większych ośrodkach.

abc-cukrzycy-spotkania

Ryzyko zachorowania na cukrzycę zwiększa się wraz z wiekiem. W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 milionów osób z czego ok. 1 milion[1] nie jest tego świadomych, często zgłaszają się do lekarza wtedy, kiedy dochodzi już do groźnych powikłań. Rocznie z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera w naszym kraju ponad 20.000 osób[2] i przewiduje się, że ta liczba będzie rosła.

Jednym z największym wyzwań leczenia cukrzycy jest utrzymanie glikemii (poziomu cukru we krwi) na odpowiednim poziomie. Szczególnie groźny jest stan,  kiedy poziom cukru we krwi wzrasta ponad poziom prawidłowy – hiperglikemia, która wynika z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności oraz niewydolnością takich narządów jak: oczy, nerki, nerwy, serce i naczynia krwionośne.

Rzetelnym źródłem wiedzy dla pacjentów jest lekarz prowadzący. Istotna jest dobra relacja ze specjalistą, umiejętność prowadzenia otwartej rozmowy na temat schorzenia oraz zadawania pytań bez skrępowania m.in. na temat nowych możliwości terapeutycznych.  Nie mniej ważne, jest jednak podnoszenie świadomości samych pacjentów w zakresie zapobiegania powikłaniom w cukrzycy, przekładające się na skuteczną samokontrolę.  Znaczącą grupą chorych stanowią pacjenci powyżej 55 r.ż. Dlatego tak istotne jest, by właśnie Ci pacjenci posiadali wiedzę na temat możliwych powikłań cukrzycy, sposobów prewencji oraz nowoczesnych terapii.

Nowoczesne terapie ograniczają epizody hipoglikemii, wyrównują ciśnienie tętnicze oraz przyczyniają się do obniżenia masy ciała, co jest niezwykle ważne w przypadku terapii osób w wieku starszym. W Polsce dostępne są analogi insuliny, które wpływają na znaczne ograniczenie ryzyka groźnej dla życia hipoglikemii. Pozwalają śmielej, skuteczniej i bezpieczniej dążyć do celu leczenia, a przede wszystkim znacznie poprawia się jakość życia pacjentów. Dlatego powinny być szerzej dostępne dla chorych na cukrzycę w naszym kraju – mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, specjalista chorób wewnętrznych i diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, opiekun merytoryczny programu „ABC cukrzycy bez powikłań”.

„ABC cukrzycy bez powikłań” to ogólnopolska akcja edukacyjno-informacyjna

organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (PSD), która ma na celu podnoszenie świadomości na temat powikłań cukrzycy oraz możliwości ich zapobiegania. W ramach projektu, w całej Polsce organizowane są bezpłatne warsztaty prowadzone przez wykwalifikowanych edukatorów diabetologicznych w trakcie których poruszane będą tematy: skutecznej samokontroli, wagi zdrowego stylu życia, nowoczesnych skutecznych terapii oraz zapobiegania groźnym powikłaniom cukrzycy – które są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów. Opiekunem merytorycznym akcji programu jest prof. dr hab. n. med.

Grzegorz Dzida, specjalista chorób wewnętrznych i diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Mecenasem projektu jest firma Novo Nordisk. Patronat honorowy nad akcją objęło Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia.

Powrót do góry

Być może zainteresują Cię również:

nemo-dg-kwiecien

Finały ligi Kręgielni „Ośmiornica”

Zapraszamy do kibicowania podczas finałów lig na Kręgielni „Ośmiornica” 11 kwietnia dopingujemy finalistów II edycji Amatorskiej Drużyny Ligi Bowlingowej Kobiet […]

no-mini

Alternatywnik Dąbrowski

 ALTERNATYWNIK DABROWSKI, czyli alternatywny przewodnik po naszym mieście. DO MIESZKAŃCÓW NASZEGO MIASTA!  Przygotowywany jest (między innymi z GreenGarnia) do wydania […]

nemo-cup

Długi weekend z Nemo!

Indywidualny Turniej gry w kręgle o Puchar Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Z okazji Dni Dąbrowy Górniczej zapraszamy do udziału w rywalizacji o puchar Prezydenta Miasta. […]

Dom Mediowy EMfirma

Wydawca miesięczników
ŻYCIE Dąbrowy Górniczej oraz ŻYCIE Sosnowca

dm-small

Kontakt

Jako możesz się z nami skontaktować?

tel. 690 67 71 71
tel. 503 90 20 90
dommediowy@dommediowy.info.pl

Copyright 2015 Dom Mediowy EMFirma