Nakład 25.000 egzemplarzy

„Gaudeamus igitur” w dąbrowskiej WSPS

Studenci dąbrowskiej Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego rozpoczęli uroczyście nowy rok akademicki 2015/2016.

W obchodach uczestniczyła kadra naukowa i zaproszeni goście. Inaugurację uświetnił wykład wiceminister zdrowia Beaty Małeckiej-Libery.

Inauguracja nowego roku akademickiego uczelni odbyła się w auli dąbrowskich Technicznych Zakładów Naukowych 12 października tego roku. Uroczyste „Gaudeamus igitur” wykonano w uczelni już po raz 11. W spotkaniu wzięli udział studenci, także I roku, kadra dydaktyczna i pracownicy uczelni. Do wykładowców dołączyli w tym roku między innymi  prof. Janusz Bohosiewicz, krajowy konsultant ds. chirurgii dziecięcej, nowy rektor uczelni i mgr Anna Rej – Kietla  –  nowy dziekan . Na spotkaniu 12 października nie zabrakło zaproszonych gości: przedstawicieli władz Dąbrowy Górniczej i województwa, polityków, reprezentantów szkół wyższych oraz instytucji współpracujących z placówką związanych z ochroną zdrowia z całej Polski.

inauguracja-wsps-01

Lider uczelni medycznych

-Nie wiemy jaki będzie nowy rok akademicki, ani co przyniesie. Funkcjonujemy w zmieniającej się trudnej rzeczywistości prawnej niepublicznego szkolnictwa wyższego. Kolejna kwestia to malejąca niestety w uczelniach liczba studentów – mówi Danuta Szopa, kanclerz WSPS, założycielka uczelni. -Mogę jednak dodać, że my dajemy sobie radę. Na blisko 70. wyższych uczelni niepublicznych kształcących w zakresie pielęgniarstwa w Polsce jesteśmy liderem, zwłaszcza w kształceniu pomostowym. Stale dostosowujemy się do rynku pracy, od 2004 roku nasza oferta kierunków podwoiła się. Systematycznie otwieramy nowe kursy i specjalizacje, także studiów podyplomowych, oferujemy też studentom atrakcyjne praktyki za granicą.

W uczelni działa centrum ratownictwa. W ub. roku akademickim troje studentów WSPS (kierunek ratownictwo medyczne): Kamila Ryłko, Mateusz Wilk i Kamil Sokoła wygrało VI Ogólnopolskie Zawody Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. W tym roku dąbrowska uczelnia będzie więc gospodarzem kolejnej edycji konkursu. W trakcie poniedziałkowej uroczystości zwycięzców uhonorowano dyplomami.

inauguracja-wsps-04

WSPS w ciągu 11 lat działalności ugruntowała swoją pozycję na rynku.

Ta pierwsza w Zagłębiu Dąbrowskim niepubliczna uczelnia o profilu medycznym dba o różnorodną i nowoczesną ofertę kształcenia. Z okazji inauguracji nowego roku życzę całej społeczności studenckiej, by ich zaangażowanie i praca przyniosły jak najlepsze rezultaty – podkreśla Iwona Krupa, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Także dr Mariola Bartusek, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, życzyła uczelni, by przekazywana tu wiedza, pozwoliła odnieść studentom i absolwentom uczelni sukcesy na rynku pracy oraz we wspólnie podejmowanych z WSPS przedsięwzięciach, których z pewnością nie zabraknie w najbliższym czasie. Kolejni prelegenci senator Zbigniew Meres i poseł na Sejm RP Waldemar Andzel podkreślali szczególną rolę uczelni w regionie, która od lat skutecznie kształci ratowników medycznych.

inauguracja-wsps-03

Nie ma drogi na skróty

Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej kształci na kierunkach – pielęgniarstwo (studia I i II stopnia), ratownictwo medyczne, fizjoterapia, kosmetologia, położnictwo i zdrowie publiczne. Nadaje tytuły licencjata oraz  magistra. (Dwa ośrodki zamiejscowe uczelni działają w Piotrkowie Trybunalskim i Zakopanem). Co roku mury uczelni opuszczają absolwenci tych właśnie kierunków. Najlepsi zostali uhonorowani podczas uroczystości.

Wy zdobywaliście wiedzę, a my pracownicy szkoły wspieraliśmy was w tej drodze. na pewno było to trudne, ale sukces nie ma dróg na skróty – podkreśla prowadząca uroczystość Katarzyna Wąchała – Glinka , pracownik uczelni.

Uhonorowano Joannę Piekarczyk, najlepszą absolwentkę uczelni kierunku fizjoterapia; Beatę Siedlaczek z kierunku ratownictwo medyczne; Edytę Poloczek z kierunku pielęgniarstwo I stopnia. Na kierunku pielęgniarstwo pomostowe najlepszą absolwentką jest Barbara Tomala w WSPS w Dąbrowie i Agata Bartkowska, wydział w Piotrkowie Trybunalskim. Jeśli chodzi o kierunek pielęgniarstwo II stopnia wyróżniono Marzenę Szewczuk.

-Wybór studiów był trafiony w stu procentach, właśnie zaczynam studia magisterskie w uczelni. Wyróżnienie, które otrzymałam to dla mnie wielki powód do dumy – mówi Edyta Poloczek, na co dzień pracownik w dziecięcym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Katowicach-Ligocie.

Uhonorowano także ulubionych nauczycieli akademickich. Te wyróżnienia przyznali sami studenci. Wykładowcami 2015 roku zostali prof. Ryszard Brus i jego żona dr Halina Brus oraz mgr Tomasz Kulpok-Bagiński.

inauguracja-wsps-02

W togach i biretach

W uroczystej immatrykulacji czyli zaliczenia nowo przyjętych osób w poczet studentów uczelni wzięli udział przedstawiciele I roku, wszystkich kierunków uczelni. Studenci z dumą zaprezentowali się w czarnych togach i biretach. Ślubowanie żaków przyjęli rektor uczelni prof. Janusz Bohosiewicz i dziekan mgr Anna Rej-Kietla. Chór uczelni wykonał dla nich uroczyste „Gaudeamus igitur”. Dla studentów uczelnia przygotowała niespodziankę. Jeden ze studentów otrzymał pobyt weekendowy w ośrodku w Zakopanem dla dwóch osób ufundowany przez biuro podróży El Tour .

Uczelnia rozdała też statuetki „Amicus Certus” (łac. sprawdzony przyjaciel). Co roku otrzymują je osoby, które wspierają uczelnię w realizacji wielu przedsięwzięć. Statuetki wręczył wicekanclerz uczelni Roman Szopa. Warto nadmienić, że w tym zacnym gronie znalazła się nasza koleżanka Joanna Pająk, pracownik „Polska Press”, wydawcy m.in. „Dziennika Zachodniego”, „Naszego Miasta” oraz właściciel serwisu „naszemiasto.pl”. Statuetki otrzymali także Bożena Chyla, naczelna pielęgniarka Szpitala Miejskiego „Murcki” w Katowicach, Elżbieta Skrzek, kierownik Centrum Medycznego „Sante” w Sosnowcu i Krystyna Głąb,  Pełnomocnik dyrektora ds. jakości systemu  Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu i pułkownik Adam Wetoszka reprezentujący Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie.

Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Beata Małecka-Libera, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Dotyczył nowo przygotowanej ustawy o zdrowiu klinicznym, (dotyczy innowacyjnego, kompleksowego podejścia do problematyki ochrony zdrowia, jego promocji i profilaktyki medycznej).

Powrót do góry

Być może zainteresują Cię również:

senior-nemo-min

Aktywny Senior w Nemo

Ciekawą inicjatywę dla rencistów, emerytów i osób starszych proponuje „Nemo – Świat Rozrywki” w Dąbrowie Górniczej. W ramach akcji „Bądź […]

karnet-500-plus

Nowość w ofercie Nemo!

Karnet 500+, czy 500 minut dodatkowo do wykorzystania na basen / siłownię Już w sprzedaży! Szczegóły pod nr tel. 32 […]

nemo-zmienia-sie-dabrowa-min

Nemo zmienia się dla Ciebie!

Kolejne modernizacje w dąbrowskim Świecie Rozrywki  Baseny zewnętrzne, system wentylacji, sauny, elewacja, zjeżdżalnie, szatnie i kręgielnia – to tylko część […]

Dom Mediowy EMfirma

Wydawca miesięczników
ŻYCIE Dąbrowy Górniczej oraz ŻYCIE Sosnowca

dm-small

Kontakt

Jako możesz się z nami skontaktować?

tel. 690 67 71 71
tel. 503 90 20 90
dommediowy@dommediowy.info.pl

Copyright 2015 Dom Mediowy EMFirma