Nakład 25.000 egzemplarzy

Na Śląsku zbudujemy kolejny Dywan Sierpińskiego – dołączcie do nas!

Dywan Sierpińskiego to fraktal, czyli specyficzny obiekt geometryczny, który składa się z pomniejszonych kopii samego siebie.

Zainteresowanie fraktalami pojawiło się w latach 50. wraz z rozwojem technik komputerowych. Nazwa pochodzi z łaciny – fractus – oznacza połamany, cząstkowy. Została ona wprowadzona w latach 70. przez francuskiego matematyka Benoîta Mandelbrota.

fraktal-dywan-uniwersytet

Do Dywanu Sierpińskiego mamy jednak szczególny sentyment, gdyż został on opisany w 1916 roku przez słynnego polskiego matematyka, profesora Wacława Sierpińskiego. Konstrukcja tego fraktala przewiduje podział kwadratu na 9 mniejszych jednakowych kwadratów, przy czym jeden kwadrat w środku jest usuwany. Otrzymany obiekt geometryczny jest 1. iteracją Dywanu Sierpińskiego. Aby uzyskać kolejną, 2. iterację, pozostałe 8 kwadratów należy podzielić na 9 mniejszych w analogiczny sposób jak poprzednio i usunąć środkowy. W ten sam sposób powstają kolejne iteracje tego fraktala. W każdej iteracji liczba kwadratów wzrasta 8-krotnie, a długość ich boków zmniejsza się 3-krotnie.

Układanie fraktala staje się już tradycyjnym wydarzeniem organizowanym na Politechnice Śląskiej w Gliwicach w ramach obchodu Dnia Sierpińskiego na Politechnice Śląskiej.

Po raz pierwszy Dywan Sierpińskiego o długości boku ok. 17 m został ułożony 14 marca 2012 roku na Placu Krakowskim w Gliwicach w 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego matematyka. W kolejnym roku studenci tej uczelni i mieszkańcy Gliwic ułożyli gigantyczną wyspę Gospera z kolorowych papierowych sześciokątów. Relacje z obu imprez można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia: fraktal.polsl.pl.

Obecnie, Studenckie Koło Naukowe Zastosowań Metod Fraktalnych w Mechanice, działające na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej, dołączyło do międzynarodowego wydarzenia pt. Sierpinski Carpet Project, w ramach którego powstanie 7. iteracja Dywanu Sierpińskiego o wymiarach ok. 43.5×43.5 metrów. Będzie ona ułożona z ponad 2 mln małych kolorowych kwadratów przez dzieci i młodzież z całego świata w czerwcu 2016 roku w Almerii (Hiszpania). Szóste iteracje będą układane przez uczestników projektu z różnych krajów, w tym z Hiszpanii, Serbii, Turcji, Rumunii, Niemiec, Polski i in.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy przedszkola, szkoły wszystkich stopni i rodzajów, a także organizacje pomocy społecznej z całej Polski.

Każdy ośrodek konstruuje 4. iterację, składającą się 4096 kolorowych kwadratów dostarczanych przez organizatora. Następnie, 5. iteracja jest konstruowana przez 8 ośrodków. Wykonane iteracje Dywanu Sierpińskiego należy następnie dostarczyć pocztą lub osobiście do krajowego koordynatora projektu.

W Polsce układanie 6. iteracji koordynuje dr inż. Andrzej Katunin z Politechniki Śląskiej oraz SKN Zastosowań Metod Fraktalnych w Mechanice, którym opiekuje się na uczelni. 26 marca 2016 roku na Politechnice Śląskiej odbędzie się układanie 6. iteracji, której będą towarzyszyć liczne wydarzenia popularno-naukowe i kulturalne. Dołączyć do wydarzenia można kontaktując się z dr Andrzejem Katuninem poprzez e-maila: andrzej.katunin@polsl.pl.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie wydarzenia: http://www.zstil.eu/sierpinski.html.

Dołącz się do budowy największego na świecie fraktala!

Studenckie Koło Naukowe Zastosowań Metod Fraktalnych w Mechanice
przy Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej.

Powrót do góry

Być może zainteresują Cię również:

dywan-fraktal

Na Śląsku zbudujemy kolejny Dywan Sierpińskiego – dołączcie do nas!

Dywan Sierpińskiego to fraktal, czyli specyficzny obiekt geometryczny, który składa się z pomniejszonych kopii samego siebie. Zainteresowanie fraktalami pojawiło się […]

new-balance-dg

Dąbrowa Górnicza New Balance Triathlon

Nasza impreza kierowana jest do wszystkich chcących rozpocząć przygodę z tą dyscypliną sportu ambitnych amatorów jak i zawodowców dla nich […]

mini-survival-bledow

Dąbrowa Górnicza mini survival Błędów

Dla osób, które jeszcze nie zapisały się na mini survival organizowany przez CSiR w Błędowie, mamy dobrą wiadomość. Pozostały ostatnie […]

Dom Mediowy EMfirma

Wydawca miesięczników
ŻYCIE Dąbrowy Górniczej oraz ŻYCIE Sosnowca

dm-small

Kontakt

Jako możesz się z nami skontaktować?

tel. 690 67 71 71
tel. 503 90 20 90
dommediowy@dommediowy.info.pl

Copyright 2015 Dom Mediowy EMFirma